Bahçe ve Peyzaj Tasarımı

Gönderen Doruk Peyzaj 02/01/2019 1 Yorum

Doruk Peyzaj | Peyzaj ve Bahçe Tasarımı

Bahçe ve peyzaj tasarımı, binaların ve ortak alanların ve eğlence alanlarının ve parkların ayarlarını geliştirmek için kullanılır. Peyzaj, dekoratif sanatlardan biridir ve mimarlık, şehir planlaması ve bahçecilikle ilişkilidir.

Peyzaj ve bahçe tasarımı şehir içinde ve çevresinde yeşil açık alanın korunması ve geliştirilmesini, amaçlamaktadır. 

Bahçe ve peyzaj tasarımı önemli bir parça olmakla birlikte, peyzaj mimarlığıda bu ikilinin en önemli parçasıdır. Peyzaj mimarlığı, “Arazi düzenleme sanatı ve üzerinde insan kullanımı ve keyfi için kullanılan nesneleri” olarak tanımlanabilir.

Peyzaj kelimesini, ilk olarak 16. yüzyılda Hollandalı sanatçılar, karadaki manzara resimlerini tanımlamak için "landschap" (Peyzaj) kelimesini kullandılar. Onlara göre peyzaj; dış mekanların görsel görüntüsünü ifade etmekteydi. Peyzaj, bu nedenle, bir alan için bir resmin görselleştirilmesi ve daha sonra o alanın yaratılması ile ilgilidir. Peyzajda ağaçlar, çimler, çalılıklar ve diğer bitki örtüsü gibi mekanın botanik unsurları, yolları, mobilyaları, çitlerleri vb. unsurların ustaca uygulanmasıdır.

1 Yorum

M.Haluk Yiğiter:
01/01/2021, 07:39:09 PM
Yanıtla

Manisa Kırkağaç ta Bahçem ve içinde evim var bahçede 6x6m mesafeli dikili muhtelif meyve ağaçları var. Bu bahçeyi düzenlemek istiyorum. tabanı çim yapıp içinde yürüyüş yolları ve guruplar halinde çiçek grupları oluşturulsun eve uzak olmayan bir yerinde oturma gurubu konacak bir alan..v.s gib,i düşünceleri içinde barındıran bir proje çalışması için teklif almayı arzu ederim. Teşekkürler... 0532 243 93 42

Yorum Yazınız